0 Pracovné ponuky | 59 Spoločnosti

Aký je pravý význam vysokej školy?

Dnes ide na vysokú takmer každý. Keď sa niekto dotyčného spýta prečo, veľakrát nevie odpovedať. Vraj kvôli „titulu“, nemá čo robiť, lebo ho donútili rodičia. Čo, okrem papiera, môžete s kvalitou nášho školstva získať?

V dnešnej dobe sa na našich vysokých školách (česť výnimkám) učí len a len teória. Veľakrát úplne nepodstatná a zastaraná. Absolvent, ktorý potom vyjde zo školy, nemá takmer žiadne skúsenosti a chýba mu to najdôležitejšie. Skúsenosti z praxe.

Takmer polovica absolventov nerobí vo svojom odbore, ktorý vyštudovali. Prečo? Dôvody sú rôznorodé.

Niektoré sú preľudnené študentami a reálne si absolventi nemôžu nájsť prácu vo svojej oblasti. Plat je veľmi nízky, vyštudovaný odbor študenta nebaví, alebo si už počas štúdia našiel prax inde.  Niektorí študenti si povedia po 2 rokoch štúdia, že nech to už doštudujem, nech mám ten titul, aj keď v živote v tomto smere nebudem pracovať. Čo nie je práve najlepšie riešenie.

Načo potom slúži vysoká škola?

Škola nám slúži najmä (mimo získania vedomostí) na zorientovanie sa, aby sme zistili čo chceme v živote robiť a dosiahnuť. Či je to stredná alebo vysoká škola.

Keď som mal 15 rokov netušil som vôbec, kam sa v budúcnosti vydám a čo by som chcel robiť, pretože som nemal ani možnosť si niektoré veci skúsiť. Postupom času som na škole zisťoval a objavoval nové veci, mal nové skúsenosti, spoznával nových ľudí a vytváral si celkový obraz mojej budúcnosti.

Na vysokej škole to bolo rovnaké. Už som mal predstavu nejakého smeru akým som sa chcel vydať, ale stále som nemal konkrétny. Mal som možnosť navštevovať rôznorodé predmety, semináre, prednášky a zistiť čo ma baví, na čo mám talent. Čo a kto mi pije krv, pri čom mi vypadávajú vlasy. Na niektorých univerzitách v zahraničí sa škola snaží naučiť svojich študentov spolupracovať medzi sebou a vytvárať nové kontakty, ktoré využijú v budúcom biznise. Môžete spraviť to isté.  Získať, čo najviac kontaktov a neskôr ich využiť pri svojom podnikaní alebo práci. Nikdy neviete kam sa váš spolužiak za pár rokov vypracuje. A môže to byť práve on, kto vám pomôže rozbehnúť nejaký nápad.

Aké je teda zhrnutie?

Ak si to teda zhrnieme, pravý význam vysokej školy (mimo získania vedomostí) je spraviť si obraz toho čo chcem v budúcnosti robiť. Získať kontakty na ľudí, ktoré sa mi môžu v budúcnosti hodiť (či už v súkromnej alebo pracovnej oblasti), preskúmať rôzne smery a nájsť ten pravý.

« »
© 2017 Scobs. All rights reserved. Developed by justDev