0 Pracovné ponuky | 59 Spoločnosti

Študovať na technickej škole nie je vždy najlepšie riešenie

Je to tu. Stojíte na svojej životnej križovatke. Pravdepodobne prvej. Raz to muselo prísť. Každý na vašom mieste stál a kládol si rovnakú otázku – na akú školu ísť?

 

Keď som ja riešil tento problém, všetci okolo mňa mi vraveli, že sa mám vydať technickým smerom. Najlepšie ísť na nejakú fakultu, kde by som sa naučil programovať, mal istého fleka  a veľa, veľa peňazí. Ono sa v dnešnej dobe naozaj oplatí ísť do IT sféry alebo do nejakého technického smeru, ale je to naozaj tak? Nikdy som nemal nejaký veľký problém s programovaním, no nebavilo ma to. Nevedel som si predstaviť, že by som sedel niekoľko hodín každý deň za počítačom a programoval v nejakom jazyku. Monotónna robota nie je mojou doménou a postupom času som stále zisťoval, že ma baví práca s ľuďmi, kreatíva a ekonomický smer.

 

Keď som tak počúval mojich spolužiakov čo ich baví a kam by chceli ísť reálne študovať, trochu som sa nad tým pozastavoval. Plno z nich si vybralo nejaký technický smer, lebo im to odporučili známy, rodičia, média a oni k tomu smeru nemali vlastne ani žiadny vzťah. Potom som len počul od nich, že po 2 mesiacoch odišli zo školy, lebo ich nebavila a prihlásili sa na inú (už tú, ktorá vystihovala ich smer). Stratili týmto rok svojho života a aj peniaze, keďže si budú musieť ten jeden rok zaplatiť.

Ďalším prípadom sú adepti, ktorí idú na vysokú školu, lebo „musia“, „sa to patrí“, „nemajú čo robiť“, „chcú si predĺžiť študentský život“. Taký reálne majú školu úplne na háku a väčšina z nich si nespraví ani prvý titul. Tento ďalší stratený čas mohli radšej venovať práci, aby získali nejakú prax a budovali si kariéru.

Odporúčanie

Týmto všetkým chcem povedať, že dobré si je vybrať školu s takým odborom, ku ktorému máte vzťah. Pri ktorej vydržíte aspoň tých 5 rokov (možno viac), na ktorý máte talent, a ktorý vás v neposlednom rade napĺňa. Týmto teraz nehejtujem technické obory, nevyzdvihujem ekonomické alebo iné. Každý človek je iný a každý má talent na niečo iné. Preto by sme si mali dvakrát rozmyslieť na aký odbor a školu sa vyberieme (či vôbec), aby sme to neskôr neľutovali ako niektorí moji známy.

«
© 2017 Scobs. All rights reserved. Developed by justDev